Droždie – nedostihnuteľný zdroj vitamínu D.

Aj také obyčajné droždie sa v pohnutých časoch, v ktorých sa aktuálne nachádzame, môže stať neobyčajne dôležitou potravinou, vďaka ktorej si aj málo zarábajúci človek dokáže zabezpečiť do svojho organizmu prísun nevyhnutného – v súčasnosti tak opakovane diskutovaného vitamínu D, ale aj nemenej dôležitý sodík a draslík.

Teda, prečítajme si niekoľko riadkov o droždí z knihy „V potrave je liek“ a inšpirujme sa tým, ako túto potravinu celé roky úspešne používal pri liečbe svojich pacientov Dr. Henry G. Bieler . 

Pre svoju ľahkú zásaditosť má droždie na zapálené plochy upokojujúci účinok, absorbuje a neutralizuje kyseliny. Je jedným z najcennejších antidot na kyslú alebo toxickú žlč.

Ako zdroj vitamínu D je nedostihnuteľné.

Droždie je v istom zmysle takisto zelenina skladajúca sa z drobných buniek veľkosti červených krviniek, ktoré spolu voľne súvisia ako zrnká vína v hrozne. Tráviace šťavy môžu na neobalené bunky droždia ľahko pôsobiť, a preto je ich také ľahké stráviť. Vitamíny kvasnicových buniek sa sčasti varením zničia.

V surovom stave sú naopak najbohatším zdrojom vitamínu D a obsahujú tiež mnoho alkalických prvkov, najmä sodíka a draslíka.

R. H. A . Plummer z Londýna preukázal jeho schopnosť zvýšiť normálne trávenie uhlohydrátov a zabrániť nahromadeniu nedokonale oxidovaných mastných kyselín, ako je napríklad kyselina mliečna, octová a iné, ktoré sú všetky pre telesné tkanivá tak škodlivé. Kyslá alebo toxická žlč dráždi tenké črevo dosť často na to, aby vyvolala spasmaty, ktoré blokujú normálne peristaltické pohyby. To je jedna z najčastejších príčin zápchy. Alkalické droždie neutralizuje dráždenie v pečeni a dokáže obnoviť normálne pohyby čreva, napriek tomu však nemôže byť označené za preháňadlo.

Droždie má na pokožku blahodarný účinok a už dávno sa používa ako prostriedok proti vyrážkam a uhrom.

Vitamíny v droždí pomáhajú pečeni dokonale oxidovať tuky obsiahnuté v potrave. A práve nedokonalé oxidovaný tuk v potrave upcháva mazové žľazy, a tak spôsobuje uhry. I keď droždie proti uhrom a tukom pomáha, môže sa ukázať ako nevyhnutné vylúčiť tuky, najmä maslo a iné tuky na vyprážanie, smotanu a tučné syry – z potravy. Počul som, že droždie zmiešané s trochou ružovej vody sa znamenito hodí ako pleťová maska pre dámy.

Droždie sa dá s úspechom použiť nielen pri nečistotách pleti, ale osvedčuje sa i pri vredoch.

V črevách je neškodné, alkalické, nekorozívne a nedráždivé. Pre pacientov s krvácajúcim žalúdočným vredom je v troške vody či mlieku rozpustené droždie veľmi vhodné, a to i vtedy, keď by i najlepšia polievka zo zelených fazuliek alebo tekvice bola príliš agresívna. Dával som takýmto pacientom denne až dvadsať kúskov droždia, a vred sa v priebehu niekoľkých dní vyhojil.

Vôbec doporučujem svojim pacientom dva až tri kúsky droždia denne – jeden ráno, pretože droždie je skvelým prostriedkom na kyslú žlč: keď sa človek ráno cíti veľmi zle kvôli zažívacím ťažkostiam. Malý kúsok droždia rozpustený v horúcej vode upokojí jeho zažívací systém a raňajky mu chutia trikrát lepšie. Chuť droždia je príjemná, pripomína syr, a pocit, ktorý po ňom v ústach zostáva, je osviežujúci.

Občas sa pacienti sťažujú, že mávajú po požití droždia vetry. Tie sú predovšetkým dôsledkom zápchy. Trvalé podávanie droždia vedie postupne k úplnému odstráneniu nafukovania. Ale ľudia, ktorí k droždiu cítia odpor alebo ktorým jeho chuť pripadá nepríjemná, by sa nemali nútiť jesť ho nasilu. Mali by sa poobzerať po iných alkalických prostriedkoch z rastlinnej ríše.

Dajú sa kúpiť dva druhy droždia. Čerstvé lisované pekárenské droždie, ktoré sa vo väčšine pekární dá kúpiť v polkilovom balení, sa uchováva v chladničke. Vedľa toho sa predávajú tiež malé kúsky droždia balené vo fólii. Tieto malé kúsky sa však ľahko kazia, i keď sú uchovávané v chladničke. Po niekoľkých dňoch stvrdnú, drobia sa, chutia horko a žalúdok ich ťažko znáša. Od určitej doby sa toto droždie predáva tiež sušené, jemne zrnité a v celofánových balíčkoch. Je rovnako „živé“ ako pekárenské droždie, t.j. hodí sa pre kvasenie cesta. Je určené pre okamžitú spotrebu, dobre sa uchováva v izbovej teplote a hodí sa pri cestách do krajín, kde sa droždie nedá kúpiť.

Ďalším druhom je pivovarnícke droždie. Pred nedávnom ho spopularizoval autor knihy o umení starnúť. Toto droždie sa v difundovanom stave suší v peciach pri teplote 120 stupňov – podobne ako sa spracováva mlieko v nestráviteľný prášok – , čo droždie ničí a sterilizuje. Dobre sa uchováva, ale patrí k „mŕtvym“ druhom droždia, pretože v ceste nekvasí.

Vysoká teplota nielen že zmenší obsah vitamínov, ale zmení i organické soli v droždí obsiahnuté v anorganické, ktoré telo ťažšie spracováva. Pri vysokej teplote tiež nadobúda kyslosti – a teda povzbudzujúceho účinku. Jeho chuť pripomína „slepačiu polievku“. Ináč sa rovnako ako čerstvé droždie znáša s každou potravou a menej nafukuje. Aj keď nie je tak účinné ako živé droždie, istú hodnotu predsa len má a je rozhodne lepšie ako žiadne.

Ako som už zmienil na inom mieste, je mimoriadne cenné ako prostriedok proti žalúdočným, pečeňovým a črevným kyselinám.

Čerstvé droždie je síce omnoho lepšie ako pivovarnícke kvasnice, aj tak by sa však malo do žalúdka dostávať len vtedy, keď je prázdny.

Nikdy by sa ho nemalo požívať s inými potravinami.

Nechá sa pomaly rozpúšťať v ústach alebo sa rozmieša v teplej vode či v mlieku – nikdy v ničom inom.

Vhodná doba pre branie droždia je skoro ráno, hodinu pred večerou alebo tesne pred spaním. Je možné ho jesť tiež v noci. Používal som ho vo svojej praxi takmer pol storočia a nikdy som nezistil žiadne škodlivé účinky, pokiaľ sa dodržovali zmienené pravidlá. Príležitostne sa môže brať tiež v zvláštnych prípadoch, trebárs po sladkých múčnych jedlách, aby sa predišlo bolestiam brucha alebo páleniu žáhy.

Na záver bude dobre ešte raz pripomenúť, že pečeň je najväčší a najdôležitejší orgán tela a že jedna z jej hlavných funkcií spočíva v tom, že odfiltrováva z krvi toxíny a iné škodlivé látky. Pokiaľ je pečeň normálna, je krv čistá a nemôže teda dôjsť k nemoci. Nevhodná strava má za následok poškodenie pečene a zníženie jej zásaditosti tým, že jej odoberie jej organický sodík. Jedným z prvých príznakov toho je nevoľnosť, na ktorú si toľko Američanov sťažuje. K neutralizácii toxicity pečene je potrebná zelenina bohatá na sodík.

Pri svojej cene pár centov za balíček, môže byť droždie nazvané sodíkatou zeleninou malého človeka.

Dovoľte mi ešte raz zopakovať, že droždie je najbohatším zdrojom prirodzených organických vitamínov a účinným prostriedkom proti toxickej žlči. Až budú odstránené zlé stravovacie návyky, malo by droždie zaujať v strave zvláštne miesto.

Užívané terapeuticky je droždie jednou z najcennejších potravín.

 

Oheň a meč zmieru

17.04.2025

Oheň je hrozný i vábivý zároveň. Zažili sme to už, keď sme videli horiaci dom. Bolo to strašné, ale aj fascinujúce. Pohanskí Gréci mali povesť, ktorá rozprávala o tejto dvojakej povahe ohňa. Oheň vraj pôvodne patril bohom, ale Prométheus ho ukradol. Tak je oheň božský, a predsa na ňom lipne rúhavý hriech. Tak tomu bolo aj s ohňom, ktorý v noci pred Ježišovou smrťou [...]

O preliatej krvi

18.07.2024

Je paradoxom posledných dní našej civilizácie, v ktorých sa odohráva zápas o našu budúcnosť, že paradigmou zmierenia a odpustenia je vyliatie krvi. A to krvi nie hocijakej, ale krvi Človeka. Áno, veď ešte v kolíske našej židokresťanskej kultúry nám bolo dané do vienka dedičstvo, že bez vyliatia krvi nie je odpustenia. A teda keď sa naplnil čas, prišiel Ježiš – Syn [...]

Srdcia v tŕní

12.06.2024

Človek, to znie (v-raj-i) hrdo. Veď koniec koncov i samotní antropológovia prepožičali súčasnej najvyššej bytosti na zemi titul: Homo sapiens – Človek múdry. Nuž, keď sa pozrieme okolo seba, skutočne sa veľa vecí vybudovalo a na rôzne činnosti sme s nespornou vynaliezavosťou vyrobili stroje, dokonca už aj umelú inteligenciu. Keď sa však obzrieme za seba, na život [...]

ukrajinský vojak, vojna, protitanková zbraň, raketa, strela

ONLINE: Bloomberg: USA zvažujú uznať Krym za ruský, ak to povedie k mieru

19.04.2025 06:20

Súčasťou širšej mierovej dohody môže byť uznanie Krymu ako súčasť Ruska zo strany USA, tvrdia zdroje agentúry Bloomebrg. Konečné reozhodnutie ale ešte nepadlo.

fico-simecka-matovic

Aprílový prieskum SANEP: Smer tesne pred PS, Matovič sa derie hore

19.04.2025 06:00

Do poslaneckých lavíc by v prvej polovici apríla podľa prieskumu SANEP-u zasadli členovia siedmich politických strán.

moslimovia, škola, migranti v škole

Na viedenských školách je už viac moslimov ako kresťanov. Pribúdajú konflikty

19.04.2025 06:00

Podiel žiakov, ktorí vyznávajú islam, dosiahol v tomto školskom roku vyše 41 percent, čo je po prvý raz viac ako podiel kresťanských detí.

Mark Carney

Premiér Carney sa Trumpa nebojí. Kanadu si neprivlastníte, budeme sa brániť, odkázal mu

18.04.2025 21:59

Podľa premiéra Kanaďania teraz v dôsledku Trumpovej politiky stoja pred najväčšou krízou, akú doteraz zažili.