9. september, Pamätný deň holocaustu na Slovensku. Deň, v ktorom v roku 1941 prvá Slovenská republika vydala vládne nariadenie obsahujúce súbor protižidovských predpisov tzv. Židovský kódex.
Týmto aktom sa Slovenský štát nezmazateľne namočil do krvavej politiky nacistickej Tretej ríše a svojich občanov židovského pôvodu vohnal do brán smrti za nevýslovného ponižovania a útrap, mučenia a vraždenia.
9. september, Pamätný deň holocaustu na Slovensku. Deň, na ktorý sa i v roku 2016 budeme skutočne rozpamätávať v podvečer dňa 8. septembra v sále Mestského divadla P.O. Hviezdoslava: Rozpamätávať na zmarené ľudské životy v rámci projektu „Čítanie mien obetí holocaustu“.
Týmto počinom vzdávame hold človeku, ktorého nacistická mašinéria dehumanizovala, opatrila inventárnym číslom až všetok ten ošiaľ vybičovala do vyvrcholenia v podobe kremačných pecí zahalených do zlovestného, zadúšajúceho dymu.
Áno, chceme si spomenúť so všetkou dôstojnosťou a pietou na tých, ktorí boli ponížení na nehumánnu surovinu, vzdaním holdu odkrytím ich ukradnutej ľudskosti vo výraze vyslovenia mena zavraždených obetí.
A tak majme účasť my – žijúci dnes na území Slovenska a vzdajme hold aj nášmu národu uvedomením si potreby obnovenia zapretej a pošľapanej ľudskosti v Slovenskom štáte i tak, že podporou tohto projektu umožníme aby dych úst prednášajúcich s menami obetí holocaustu stúpal do neba ako upokojujúca vôňa kadidla
Čítanie mien obetí holocaustu sa podarilo v Bratislave uskutočniť už počas rokov 2009 až 2015. Prvé ročníky sa čítanie zorganizovalo v opernej budove Slovenského národného divadla – v našej najdôstojnejšej sále. Pre vysoké nájomné sme tento pietny akt museli presunúť, ale vďaka spolupráci s magistrátom mesta Bratislava sa ďalšie ročníky konali v sále Mestského divadla P. O. Hviezdoslava, za bezodplatný nájom.
Mená čítame z deportačných listov, ktoré sa zachovali. Do dnešného dňa totiž Slovensko nemá skompletizovaný zoznam obetí holocaustu. Deportačné listy sú z prvej vlny deportácií, ktoré sa uskutočnili v roku 1942. Zoznamy odvlečených z druhej vlny deportácií, ktoré sa začali v septembri 1944, sa žiaľ nezachovali.
Pri čítaní mien obetí holocaustu vychádzame z úzkej spolupráce s Dokumentačným strediskom holocaustu, Židovskou náboženskou obcou v Bratislave, Ústredným zväzom židovských náboženských obcí, Múzeom židovskej kultúry, ale aj s historikmi ako Ivan Kamenec či Eduard Nižňanský.
Do čítania mien z deportačných listov sa zapojili i mnohé známe osobnosti slovenského kultúrneho a spoločenského života. Svoje príbehy s nami zdieľali aj tí, ktorí perzekúcie zakúsili a prežili.
Srdečne sme medzi nami mohli privítať aj Helenu Weinwurmovú, Martu Szilárdovú, Davida Sivora, Editu Grosmanovú, Katarínu Lajčiakovú, Petra Havaša či Hildu Hraboveckú. So životným príbehom svojich rodičov sa s nami prišla podeliť aj Táňa Wetzlerová, ktorej mama prežila koncentračný tábor Auschwitz a otec Alfréd Wetzler, ktorý utiekol z Auschwitzu spolu s Rudolfom Vrbom, a ktorí následne spísali o situácii v Auschwitze správu, ktorá sa dostala do rúk predstaviteľov vojnových mocností Európy i USA.
Tento dôstojný pietny akt sa stretol zakaždým s obrovským záujmom. Mienime v Čítaní mien pokračovať, až pokiaľ neprejde dychom našich úst všetkých 58 000 mien, ktoré sa zachovali v deportačných listoch.
Počas čítania mien, ale aj rozprávania hostí, teda počas celého pietneho aktu sa na obrazovke na pódiu premieta celý zoznam mien tých, ktorí boli odvlečení a zavraždení.
Ambíciou projektu je navštíviť aj iné mestá či školy Slovenska, veď deportácie sa týkali židovských spoluobčanov z územia celej slovenskej krajiny. V Poprade, kde sa s deportáciami začalo, sa „Čítanie mien obetí holocaustu“ zrealizovalo dva razy.
ICEJ Slovensko spolu s autorkou projektu Ľubou Lesnou teda vykročili do prípravy podujatia i v tomto roku. Boli oslovení hostia i osobnosti slovenského kultúrneho a spoločenského života, ktorí budú prednášať jednotlivé mená obetí holocaustu.
A nakoľko uvedené skutočnosti sa dotýkajú vecí národa ako takého – teda nás všetkých, pozývame Vás i touto cestou na pietnu spomienku „Čítanie mien obetí holocaustu“ dňa 8. septembra 2016 na Laurinskej 20 o 18. hodine v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.
Videozáznam tohto podujatia z posledných rokov:
Celá debata | RSS tejto debaty