Založ si blog

In memoriam

Ktosi za dverami raz povedal:

Smrť jedného človeka je tragédia; smrť miliónov ľudí je len štatistika.1

Človek je však tak výnimočná bytosť, že smrť každého jedného z nás zanecháva v súcne nezmazateľnú stopu a spôsobuje trvalú generačnú záťaž, nadto, keď sa jedná o úkladnú vraždu.

Preto sa nemožno čudovať, keď násilné zločiny na ľuďoch, nadto úkladné vraždy, sú tým fenoménom, ktoré pozdvihujú masy – ba nezriedka vedia otriasť aj celými národmi.

A zrazu sa rúcajú stoličky a mení sa móda: dochádza k výmene tričiek, preobliekaniu kabátov, a potom nemilosrdné oko a žalujúce ústa nastupujúcich činovníkov pozvoľna odhaľujú ten zdanlivo svetlý závoj na minulej súčasnosti a vystavuje mu nelichotivé vysvedčenie: doba temna; žiaľ, so železnou pravidelnosťou opakujúce sa konštatovanie každej novej a ďalšej generácie, o svojich predchodcoch.

Pozoruhodne smutným historickým faktom je, že každá nová spoločenská epocha, nech už deklarovala nastupujúca generácia a jej vedúca garnitúra akékoľvek vznešené ideály, umožnila vo väčšom rozsahu prienik géniu zla do spoločnosti a spôsobila oveľa viac trápenia a bolesti, ako napáchali tí, ktorých vládu odsúdila k zániku a vzápätí nahradila pri spravovaní verejnej moci.

Nuž čo, žijeme vo svete, ktorý je akoby jednou veľkou ranou, a ktorej hnisanie v podobe úkladných zločinov a tragických úmrtí vypôsobuje, žiaľ, len zdanlivý liečebný proces, pretože rana je nevyhojiteľná. Naopak, sú len ďalšou z tých mnohorakých bolestí v poradí, ktoré stupňujú jeho agóniu a v konečnom dôsledku strašnú ale zaslúženú smrť.

Ktosi za mrežami raz napísal a svetlo sveta uzrela: Reportáž psaná na oprátce, ukončená slovami:

Lidé, měl jsem vás rád. Bděte! 2

Žiaľ, s tým svetlom sveta je to tak, že my všetci sme rádoby na šibenici, pod tieňom ktorej píšeme svoje osudy, nakoľko knieža sveta obchádza ako revúci lev a hľadá koho by zožral. A ako sa hovorí, že aký pán, taký krám. Tak o tomto pánovi sveta bola vyrieknutá nasledovná nelichotivá pravda:

Je vrahom od počiatku a nestojí v pravde, lebo nemá v sebe pravdy.

Keď hovorí lož, hovorí zo svojho vlastného, lebo je luhár a jej otec, otec lži.

Nuž, čo naplat, tak tento svoj podnik svet – továreň na smrť – nezadržateľne ženie k svojmu totálnemu bankrotu a desivej záhube s finálnym hrôzostrašným koncom.

Milovaní, buďme teda bdelí, aby ten náš nekrológ, ktorý si raz budeme musieť vypočuť na svoju adresu, nebol nám na nečesť a hanbu.

Pamätajme však, že všetky tie zmárnené ľudské životy, ktoré padli za obeť systému tohto sveta, neboli položené nadarmo. Oni sú tým hlasom, – ktorý svedčí proti kniežaťu a pánovi tohto sveta v dokonalej jednote s hlasom toho, ktorý svojho času pohol zemou a potom nám dal zasľúbenie:

Ja ešte raz zatrasiem nie len zemou, ale aj nebom;

– vynášajúcim konečný ortieľ:

jeho odsúdenie na večné zatratenie je spravodlivé.

Áno milovaní, nemilujme tento svet ani veci, ktoré sú vo svete – vyjdime zo zlých a prevrátených žiadostí tela či očí i sebeckej pýchy, aby sme sa nezúčastnili na jeho previneniach a aby sme preto nedostali z jeho rán.

Teda On, ktorého hlas znie ako zvuk mnohých vôd, On, ktorý v plnosti Božieho času, potom, ako vystavil kniežatá sveta skutočnému svetlu pravdy, – spaľujúci pokrytectvo a klam každého, odkrývajúc tak pravdivú povahu všetkých vecí; – bol politickými intrigami a náboženskými fanatikmi postavený na pranier a potupne úkladne zavraždený.

Ale pravdu nemožno umlčať, tobôž usmrtiť, a ak sa o to niekto pokúsil, stala sa nesmrteľnou vstanúc z hrobu – vzkriesením z mŕtvych. A On – súc stelesnením pravdy, stal sa večne živým na pomoc tým, ktorí sa usilujú o nepominuteľné hodnoty neúnavným konaním dobra; a taktiež zmývajúc – pomstiac krv tých, ktorú doposiaľ nezmyl – nepomstil.

Bdejme teda a pamätajme na skutočne dokonalého obetného Baránka – Ježiša a jeho slová:

Ja som vzkriesenie i život.

Ten, kto verí vo mňa, aj keby zomrel, žiť bude.

A každý, kto žije a verí vo mňa, nezomrie na veky.

Či tomu veríš?

Primknime sa teda k Pánovi Ježišovi, ktorý sa nám stal múdrosťou od Boha i spravodlivosťou i posvätením i vykúpením, aby to, čo je napísané na naše dobré, nestalo sa kameňom úrazu:

Ten, kto sa chváli, nech sa chváli Pánom.

P.S.:

Karel Kryl, Děkuji

 

Použité pramene a odkazy:

Biblia

1 Josif Vissarionovič Stalin

2 Julius Fučík

Človek, Jozef Tiso v područí svedomia

27.11.2018

Ó, ľudia, po prečítaní nasledujúcich slov a viet, bude i naďalej zaľahko vysloviť a tak sa opäť stotožniť so zaužívaným klišé a spoločenským úzusom: Tiso, vojnový zločinec, vrah?! viac »

Pravdy cesta u človeka i vo víne jest

03.10.2018

A stalo sa a jest, u človeka dovŕšilo sa, osemdesiat liet. A stalo sa a jest, u rokov mnohých tiekol život sťaby horké vody, do mnohých miest. A stalo sa a jest, u života zdroja samého, človečiny viac »

Na návšteve Neba

03.09.2018

Percy Collett, ktorý potom ako vyštudoval doktora medicíny a slúžil mnoho rokov ako misionár u indiánov v pralesoch Južnej Ameriky, sa okolo roku 1971 začal intenzívne modliť, aby mohol vidieť viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.

milanlehotsky

poznaj pravdu a pravda ťa oslobodí

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 46097x
Priemerná čítanosť článkov: 1487x

Autor blogu

Kategórie