Založ si blog

Katarzia, pán prezident & Miloš Zeman

Životný príbeh Miloša Zemana zadáva námet na precedens, ako pristupovať k výberu a voľbe prezidenta v štátnom zriadení, ktorým je parlamentná republika, a v ktorej má hlava štátu najmä protokolárny či reprezentatívny charakter.

Miloš Zeman po rokoch strávených vo vysokej politike sa hrou osudu ocitol „na samote u lesa“ a niekoľko rokov strávil takpovediac v „bezdomoví“ na Vysočine.

A rádoby sa našiel na ceste muža – metafyzika, majstrovsky popísanej v historickom románe Alexeja Pludeka: Radca veľkých radžov, kde hlavný protagonista (reálna historická osoba) po rokoch strávených vo vládnej správe v prospech krajiny – uvoľní svoje postavenie, opúšťa rodinu a vydáva sa do bezdomovia hľadať oslobodenie od všetkých svetských záujmov a vášní. Po 20 rokoch rozjímania a osobnostného obrodenia sa vracia späť a vladár ho ustanovuje svojim prvým radcom.

A táto úloha prvého radcu v našom politickom systéme vlády by mohla pripadnúť a byť vlastná funkcii prezidenta, s tým, že jedinečným z kvalifikačných benefitov u kandidátov o zastávanie prezidentského postu, by sa podobne ako u dobovej postavy hlavného hrdinu spomenutého románu, stala katarzia osobnosti.

Katarzia osobnosti – atribútmi ktorej sú mlčanlivosť a osamotenie, kontemplovanie a dišputácie – ako cesta vedúca k prežitku uvedomenia si hlbiny bytia a tajomstva človečenstva, k porozumeniu súvislostí doznievajúcich v dejinných poryvoch až po činiteľov súčasnosti a presahujúcich cez velikánov minulosti a ich životných osudov do ľudského rozmeru.

Katarzia ako cesta spejúca k pochopeniu podstaty vecí a existencie.

Hlavou štátu by sa tak stala jasnozrivá osobnosť, prinášajúca múdre vyhlásenia a rady, pohľad ktorej je nezakalený a nezaťažený malichernosťou každodennosti, politickým exhibicionizmom či diplomatickou škrupuľou.

Nuž, hlava je bližšie k nebu ako k zemi … a aj keď sa už pod ťarchou rokov dolu kloní, nie je to snáď aj vyjadrenie pokory a blahosklonnosti.

Nuž, človek je vymodelovaný z prachu zeme, a prach ktorej na nás často lipne viac ako nám je to všetkým milé. Kto je však bez vady, nech prvý hodí kameňom.

Áno, vážme si ľudí, ktorých aj napriek ich slabostiam, prozreteľnosť ponúka vo veku kmeťov – skúsených starcov, ako službu pre národy, Bohemiu nevynímajúc.

A pamätajme, že moc Božia sa dokonáva v ľudskej slabosti, ale najmä:

Počiatkom múdrosti je bázeň pred Bohom,                                                  

a                                                                                                              

poznať milosť Ježiša Krista je rozumnosť.

Zem & odpadkový kôš

06.06.2018

Tak, ako sme dnes svedkami nelichotivého stavu Zeme, kedy sa ľudstvo – čoby v roli správcu a ochrancu prírodného bohatstva modrej planéty – stalo úhlavným agresorom v znečisťovaní pôdy, viac »

Rozprávka mladosti: O slušnej spoločnosti.

10.04.2018

Bol raz jeden človek, ktorý strašne nadával na vládnych politikov, pretože nehorázne kradnú. Po krátkej rozprave, ako sme došli k meritu jeho rozladenosti, vyšlo najavo, že je tak nasrdený viac »

In memoriam

07.03.2018

Ktosi za dverami raz povedal: Smrť jedného človeka je tragédia; smrť miliónov ľudí je len štatistika.1 Človek je však tak výnimočná bytosť, že smrť každého jedného z nás zanecháva viac »

stíhačky, Sýria

Americké sily z Iraku neodídu, 'dokým nestabilizujú' situáciu v krajine

19.08.2018 22:02

USA ostanú v Iraku tak dlho, ako to bude potrebné, aby pomohli stabilizovať regióny, uviedol hovorca medzinárodnej koalície.

zrútenie most USA Miami

840. Toľko mostov sa môže zrútiť vo Francúzsku v najbližších rokoch, ukázal audit

19.08.2018 20:14

Audit zadaný francúzskou vládou ukázal, že približne 840 mostov na území tejto krajiny je vážne poškodených a v najbližších rokoch hrozí ich zrútenie.

pocasie, teplo, mesto

Slovensko čakajú ďalšie horúce dni, meteorológovia vydali výstrahy

19.08.2018 19:48

Horúčavy potrápia Slovensko aj budúci týždeň.

Irán očami cyklocestovateľa, Oliver a Janka - cycle2inspire

Je to snaha o prevrat a neuspeje, komentuje Teherán americkú 'akčnú skupinu'

19.08.2018 19:08

Akčná skupina, ktorú vytvorila vláda USA na koordináciu svojej politiky voči Teheránu, nezvrhne iránsku vládu, uviedol v iránsky minister zahraničných vecí.

milanlehotsky

poznaj pravdu a pravda ťa oslobodí

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 39201x
Priemerná čítanosť článkov: 1400x

Autor blogu

Kategórie