Založ si blog

Katarzia, pán prezident & Miloš Zeman

Životný príbeh Miloša Zemana zadáva námet na precedens, ako pristupovať k výberu a voľbe prezidenta v štátnom zriadení, ktorým je parlamentná republika, a v ktorej má hlava štátu najmä protokolárny či reprezentatívny charakter.

Miloš Zeman po rokoch strávených vo vysokej politike sa hrou osudu ocitol „na samote u lesa“ a niekoľko rokov strávil takpovediac v „bezdomoví“ na Vysočine.

A rádoby sa našiel na ceste muža – metafyzika, majstrovsky popísanej v historickom románe Alexeja Pludeka: Radca veľkých radžov, kde hlavný protagonista (reálna historická osoba) po rokoch strávených vo vládnej správe v prospech krajiny – uvoľní svoje postavenie, opúšťa rodinu a vydáva sa do bezdomovia hľadať oslobodenie od všetkých svetských záujmov a vášní. Po 20 rokoch rozjímania a osobnostného obrodenia sa vracia späť a vladár ho ustanovuje svojim prvým radcom.

A táto úloha prvého radcu v našom politickom systéme vlády by mohla pripadnúť a byť vlastná funkcii prezidenta, s tým, že jedinečným z kvalifikačných benefitov u kandidátov o zastávanie prezidentského postu, by sa podobne ako u dobovej postavy hlavného hrdinu spomenutého románu, stala katarzia osobnosti.

Katarzia osobnosti – atribútmi ktorej sú mlčanlivosť a osamotenie, kontemplovanie a dišputácie – ako cesta vedúca k prežitku uvedomenia si hlbiny bytia a tajomstva človečenstva, k porozumeniu súvislostí doznievajúcich v dejinných poryvoch až po činiteľov súčasnosti a presahujúcich cez velikánov minulosti a ich životných osudov do ľudského rozmeru.

Katarzia ako cesta spejúca k pochopeniu podstaty vecí a existencie.

Hlavou štátu by sa tak stala jasnozrivá osobnosť, prinášajúca múdre vyhlásenia a rady, pohľad ktorej je nezakalený a nezaťažený malichernosťou každodennosti, politickým exhibicionizmom či diplomatickou škrupuľou.

Nuž, hlava je bližšie k nebu ako k zemi … a aj keď sa už pod ťarchou rokov dolu kloní, nie je to snáď aj vyjadrenie pokory a blahosklonnosti.

Nuž, človek je vymodelovaný z prachu zeme, a prach ktorej na nás často lipne viac ako nám je to všetkým milé. Kto je však bez vady, nech prvý hodí kameňom.

Áno, vážme si ľudí, ktorých aj napriek ich slabostiam, prozreteľnosť ponúka vo veku kmeťov – skúsených starcov, ako službu pre národy, Bohemiu nevynímajúc.

A pamätajme, že moc Božia sa dokonáva v ľudskej slabosti, ale najmä:

Počiatkom múdrosti je bázeň pred Bohom,                                                  

a                                                                                                              

poznať milosť Ježiša Krista je rozumnosť.

Pravdy cesta u človeka i vo víne jest

03.10.2018

A stalo sa a jest, u človeka dovŕšilo sa, osemdesiat liet. A stalo sa a jest, u rokov mnohých tiekol život sťaby horké vody, do mnohých miest. A stalo sa a jest, u života zdroja samého, človečiny viac »

Na návšteve Neba

03.09.2018

Percy Collett, ktorý potom ako vyštudoval doktora medicíny a slúžil mnoho rokov ako misionár u indiánov v pralesoch Južnej Ameriky, sa okolo roku 1971 začal intenzívne modliť, aby mohol vidieť viac »

Zem & odpadkový kôš

06.06.2018

Tak, ako sme dnes svedkami nelichotivého stavu Zeme, kedy sa ľudstvo – čoby v roli správcu a ochrancu prírodného bohatstva modrej planéty – stalo úhlavným agresorom v znečisťovaní pôdy, viac »

Marian Kočner

Kočner ostáva vo väzbe, rozhodol súd

20.11.2018 13:26

O žiadosti Mariana Kočnera o prepustenie z väzby na slobodu rozhodoval Špecializovaný trestný súd v Banskej bystrici.

mária patakyová

Patakyová verí, že sa stihne zvoliť dostatok kandidátov na ústavných sudcov

20.11.2018 13:14

Ombudsmanka pripomenula, že by nebolo vhodné predlžovať funkčné obdobie súčasným sudcom.

Anna Záborská

Lietadlo s europoslankyňou Záborskou začalo horieť ešte na letisku

20.11.2018 13:07

Ako ďalej informovala sama europoslankyňa, oheň sa našťastie nerozšíril, takže cestujúci aj posádka vyviazli bez zranení.

doktorka, výskum, liek

Štát požičia firme na výskum hĺbkového vŕtania pomocou plazmy

20.11.2018 13:05

Vláda súhlasila s poskytnutím návratnej finančnej výpomoci zo štátnych finančných aktív v sume 9,5 milióna eur akciovej spoločnosti GA Drilling.

milanlehotsky

poznaj pravdu a pravda ťa oslobodí

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 44073x
Priemerná čítanosť článkov: 1469x

Autor blogu

Kategórie